Realizace bazénu a zastřešení na klíč

Spolupracujeme s mnoha společnostmi, které vyrábějí a dodávají bazény plastové, sklolaminátové, fóliové, keramické. Můžeme Vám tedy doporučit vhodného dodavatele bazénu a tím Vám zajistit dodávku bazénu i zastřešení bazénu na klíč. V tomto článku uvádíme několik informací pro správný výběr bazénu i samotného místa pro realizaci bazénu.

Výběr bazénu a místa pro bazén:

 • místo nezastíněné, nebo jen z nejmenší části
 • rostlá zem, ne navážka
 • nejvhodnější pro hlídání dětí anebo domácích zvířat – výhled z okna domu přímo na bazén
 • dostatečný okolní prostor – min. 0,5 m na každou stranu; místo je nutné při vysávání bazénu a následném zakrytí hladiny anebo zastřešení bazénu (dle typu zastřešení)
 • pro rozsáhlý sortiment bazénů na trhu, se musíme rozhodovat podle finanční náročnosti a prestižnosti bazénu


Fóliové bazény

 • snadná svařitelnost
 • vysoká pevnost a odolnost proti UV záření i chemické úpravě vody
 • antibakteriální povrch zamezuje usazování bakterií a plísní
 • veliká variabilnost tvaru a velikosti bazénu (možnost víceúrovňového dna bazénu)
 • použití i na rekonstrukce jakýchkoli stávajících bazénů.
 • snadná oprava při porušení folie

Folie jsou vyztužené proti namáhání polyesterovou textilií, jsou stabilizované proti UV záření a stálobarevné. Tyto materiály jsou maximálně oděruvzdorné a odolné vůči stárnutí a povětrnostním podmínkám. Díky speciálním povrchovým úpravám se docílilo odolnosti proti usazování nečistot a vodního kamene pod hladinou, což usnadňuje následnou údržbu bazénu.

Jámu pro fóliový bazén tvoří železobetonová deska a plášť je stavěn z betonových tvarovek a nebo z polystyrenových tvárnic, vyztužený stavební ocelí a vyplněný betonem. Poté se na stěny upevní geotextilie a následně kotvící prvky, na které se přivaří fólie na bázi měkčeného PVC. Na schody se používá protiskluzová bezpečnostní úprava. Nesmíme zapomenout, že do stěn bazénu je namontován skimmer (přepadový odvod vody z bazénu do filtrační stanice), dle přání zákazníka trysky (přívod přefiltrované vody z filtrační stanice zpět do bazénu) a světla.

Ztracené bednění z polystyrenu:
Systémem výstavby stěn bazénu pomocí tvárnic z tvrzeného polystyrénu lze sestavit bednění, které po vylití betonem vytvoří kompaktní nosnou zeď s oboustrannou tepelnou izolací. Jednotlivé stavební prvky jsou opatřeny zámkovým systémem obdobným jako u stavebnice Lego. Tento systém umožňuje velmi jednoduše vystavět jakýkoliv tvar či rozměr bazénu současně s kvalitní tepelnou izolací.


Keramické bazény

 • velmi dlouhá životnost
 • vysoký komfort
 • odolnost vůči nárazům
 • odolnost vůči výkyvům teplot
 • velká pevnost bez ztráty celkové pružnosti a tím i schopnost odolávat různým možným změnám podloží

Technologie špičkových keramických bazénů spočívá v sendvičovém jádře z keramiky kombinovaném se speciální povrchovou ochrannou vrstvou, která je mimořádně odolná vůči ultrafialovému záření. Sendvičové jádro zaručuje mimořádnou odolnost bazénu proti zkroucení a funguje také jako izolace. Samozřejmostí je možnost nástřiku PUR izolací. Touto pěnou je zaizolováno i veškeré příslušenství (skimmer, trysky, světla, potrubí, atd.), kterým je bazén osazen, neboť nástřik se provádí až poté, co se bazén požadovaným příslušenstvím osadí.

Povrchová ochranná vrstva chrání spodní vrstvu barvy před vlivy počasí. Navíc vrstva obsahuje pigmenty, které dodávají bazénu krásný trojrozměrný 3D vzhled. Samozřejmostí je široká paleta barevných povrchů.

Samotná keramika by byla křehká, proto byla zavedena mezinárodně patentovaná technologie, která spojuje keramický prášek s vinylesterovou živicí. Tak vzniká superodolný materiál s vlastnostmi obou komponentů. Tato technologie dvojnásobně prodlužuje životnost bazénu.

Sklo a keramika při dosažení kritické teploty získávají nové neobyčejné vlastnosti. Keramický prach je složen z dutých kuliček - mikrotělísek.

Vlastnosti těchto mikrotělísek jsou unikátní:
Jsou mimořádně odolná vůči vzniku zlomů, chemicky jsou zcela neaktivní, neobsahují vlhkost v žádné formě, mají velmi nízkou hmotnost.

 


Laminátové bazény

 • materiály té nejvyšší kvality
 • stabilizace vůči UV záření a vysoká odolnost proti chlorované vodě
 • vysoká odolnost a houževnatost použitých materiálů
 • monolit tělesa z jediného kusu bez mnoha dalších dílů, svárů
 • dokonalá tepelná izolace

Hladký povrch stěn laminátového bazénu usnadňuje jejich údržbu. Povrch není barevný, ale je tvořen pigmentovanou vrstvou polyesterové pryskyřice, takže je součástí konstrukce stěny.

Laminátové bazény jsou určené pro běžné až extrémní používání s vysokou odolností proti případnému poškození, proražení. Chemické složení materiálu odpovídá s velkou rezervou hygienickým normám a navíc např. v pohledové části je tzv. ÚV stabilizátor, takže je barevně takřka neměnný. Konstrukce bazénů a jejich povrchová úprava umožňuje ponechat vodu v bazénech celoročně bez obav z poškození mrazem a zaručuje trvanlivost povrchu, který při správné údržbě nebledne a neztrácí lesk.

Standardní povrchová úprava:
Dnes se již stává standardem, že je bazén vybaven zastřešením či je instalován ohřev bazénové vody. Proto již standardní povrchová úprava bazénů je vyráběna s ohledem na tuto skutečnost se zvýšenou odolností proti teplé vodě s eventuálním celoročním provozem. Bazén je standardně vyráběn ve světle modrém provedení. Na přání si však lze vybrat z široké škály barev a odstínů.

Granitová povrchová úprava:
Granitový dekor na povrchu bazénu představuje funkčně i vzhledově luxusní záležitost. Tento povrch je vhodný pro bazény venkovní, zastřešené či interiérové. Granitový povrch lze dle přání zákazníka vyrábět v různých barevných kombinacích.

Sklolaminát je vyráběn z polyesterové pryskyřice, která je vyztužená skelným vláknem. Tento materiál je natolik variabilní, že je možné připravit ideální složení komponentů.

Ukončení svislých stěn je u laminátových bazénů vyřešeno obvodovým lemem.

Zateplení bazénů je realizováno kompaktním, absolutně nenasákavým nástřikem tvrdou polyuretanovou pěnou. Touto pěnou je zaizolováno i veškeré příslušenství (skimmer, trysky, světla, potrubí, atd.), kterým je bazén osazen, neboť nástřik se provádí až poté, co se bazén požadovaným příslušenstvím osadí.

Na stěně bazénu je takto vytvořena tepelně izolační vrstva bez jakýchkoliv spár, spojů a tepelných mostů, které po technické stránce nelze dosáhnout žádným jiným způsobem.

Nástřik bazénu polyuretanovou pěnou má kromě výborných tepelně-izolačních vlastností také přednosti z konstrukčního hlediska. Díky vysoké tuhosti konstrukce těchto bazénů není nutné bazény zateplené polyuretanovou pěnou při zabudování do země obetonovávat, stačí je pouze zasypat soudržnou zeminou.


Plastové bazény

 • cenová dostupnost (plastové bazény jsou cenově nejvýhodnější)
 • variabilnost tvarů
 • žádná koroze (bez kovových částí)
 • vysoká mechanická odolnost a pevnost

Bazény jsou vyráběny ze speciálního kopolymeru PP, který je prověřeným materiálem pro stavbu bazénů. Vlastnosti PP desek jsou stálost mechanických vlastností i při nízkých teplotách, vysoká houževnatost, dobrá tvarová stálost, odolnost vůči UV záření a povětrnostním podmínkám, barevná stálost, snadná opracovatelnost, svařitelnost a netříštivost. Bazény jsou vyráběny v různých velikostech a tvarech (dle přání zákazníka).

Dno bazénu je zhotoveno z několika PP desek (počet desek je úměrný velikosti bazénu). Desky jsou spojeny svárem, metodou horkovzdušného svařování. Plášť bazénu je zhotoven z návinu z polypropylenu a spojen svárem. Takto připravený plášť bazénu je oboustranně přivařený ke dnu. Vlastní stěna bazénu je vyztužena speciální konstrukcí z PP. Stěny a dno bazénu je doporučeno tepelně izolovat po celém obvodě. Do stěn bazénu je namontován skimmer (přepadový odvod vody z bazénu do filtrační stanice), trysky (přívod přefiltrované vody z filtrační stanice zpět do bazénu) a na přání zákazníka světla.

Postup betonáže (Může se v některých případech lišit – dle dohody s výrobcem.)
Na základovou desku se položí extrudovaný polystyren a osadí se bazén, který je izolován polystyrenem i z venku. Pro obetonování se používá polosuchý beton. Nejdříve je však nutné rozepřít podélné protilehlé stěny a bazén napustit vodou do výšky cca 20-30 cm. Z vnějšku bazén do výšky napuštěné vody obsypat betonem s armaturou, který moc nehutníme. Druhý den se zvýší hladina o dalších 20-30 cm a provede se totéž. V určité výšce, záleží na hloubce bazénu, se namontuje příslušenství (filtrační jednotka, skimmer, trysky, světla atd.) a betonáž se dokončí.

Bazén pokud možno nikdy nevypouštíme.


Obecné zásady pro realizaci bazénů:

Základová deska je vždy větší z každé strany bazénu. Základovou armaturovanou desku je vždy potřeba předem nachystat! Pokud máte na pozemku spodní vodu, či se domníváte, že by se u Vás mohla vyskytnout, nebo budujete bazén na mokrém nestabilním pozemku je doporučeno snížit hladinu spodní vody pod úroveň základní betonové desky, např. do blízké kanalizace, ven ze svahu apod. Není-li to možné, je doporučeno vybudovat kontrolní šachtu s možností instalace ponorného čerpadla a po celou dobu instalace bazénu vodu odčerpávat.

Filtrační zařízení je možno umístit do sklepa, do garáže (vzdálenost mezi bazénem a filtračním zařízením by neměla přesahovat 10m) nebo do šachty. Velikost šachty se odvíjí od množství komponentů, které by měli být do bazénu nainstalovány. Filtrační zařízení by mělo být umístěno v suchém prostředí a v hloubce cca 80cm, kde již nehrozí zamrznutí filtrační náplně (písek).

Tyto informace jsou obecné a mohou se lišit od konkrétní realizace Vašeho bazénu, proto veškeré postupy konzultujte s vybraným dodavatelem Vašeho bazénu.

K Vašemu bazénu Vám rádi doporučíme vhodné zastřešení bazénu.